Seminarski i Diplomski Rad

Pojmovno određenje, funkcije i vrste političkih partija
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Fakultet politickih nauka

Увод
Настанак и развој политичких странакa неодвојиви су од представаничке деморкратије, конкретно, од бирачког права грађана и избора представника народа посредством тог права. Међутим, дијалог између народних представника и народа, владајућих и оних над којима се влада, не може се ограничити на момент гласања бирача. У међувремену, грађани настоје да утичу на ток јавних послова и да би тај утицај остваривали са што већом ефикасношћу они се окупљају у различите организације и групе, од којих су једне и политичке странке. Дакле, развој представничког система отворио је простор за посредовање између грађана и представничких институција јавне власти, на којем су настале политичке странке.
ПОЈМОВНО ОДРЕЂЕЊЕ ПОЛИТИКИХ ПАРТИЈА
Политичке партије су добровољне, релативно трајне организације политичких истомишљеника чији је циљ преузимање и вршење власти, односно стални утицај на њу, ради остварења одређених групних (класних, националних) интереса. При том се ужи или шири групни интерес настоји да одене у рухо заједничког интереса друштва, по принципу издвајања дела за целину, и реализацију у оквиру једне политичке, идеолошке концепције о општој државној политици.
Етимолошки и семантички реч партија потиче од латинског глагола partire – (пo) делити. У том погледу она се ослања на раније, много чешће употребљаване, термине facere -чинити, деловати и secare – одрезати, поделити.
Три су битна конститутивна елемента у појму политичке странке: странка је организација, облик политичког организовања, основ организовања људи у странку је истоветна политичка идеологија, а циљ удруживања је освајање и вршење државне власти, легалним, демократским путем, учешћем на изборима и добијањем већине на изборима. Но четврти елемент – настојање да се освоји или задржи власт јесте оно што одређује политичке партије, односно представља њихову основну разлику у односу на, рецимо, друштвене покрете и интересне групе који такође, у већој или мањој мери, утичу на процес одлучивања у политичким институцијама друштва.
Тако се политичка странка разликује од интересне групе, према томе што има политичку идеологију и што је њен циљ да освоји и врши државну власт. Интересне групе уместо политичке идеологије имају конкретне материјалне или идеолошке интересе чијем остваривању теже и утицајем на државну власт, али њихов циљ није освајење и вршење државне власти. Од политичког покрета странка се разликује према јединственој политичкој идеологији. Политички покрети имају за циљ одбрану врло широких и релативно неодређених општенародних интереса који се не могу обухватити никаквом посебном идеологијом у правом смислу те речи. Зa одбрану таквих интереса формирају се политичке организације људи с врло различитим политичким идеологијама. Од оружаних група којима је циљ рушење постојећих инстуција власти, не респектујући установљени јавни поредак у земљи, политичке странке се разликују према томе што освајању власти теже на начин прописан установљеним јавним поретком, а то значи легалним, демократским путем.
Партије и политичка власт

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!